Neplaťte viac ako je nutné. Máte predsa na výber.

Porovnávacia kalkulačka vám nájde to najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Vypočítat cenu PZP
žena auto

Rakúsko zavádza jednodňovú diaľničnú známku. Jej cena vás prekvapí

27. 9. 2023

Susedná krajina splní sen mnohých vodičov. Od budúceho roka si budú môcť kúpiť diaľničnú známku, ktorá bude platná iba 24 hodín. V súčasnosti si motoristi môžu kúpiť desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú diaľničnú známku. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky privítajú mnohí motoristi, ktorí cez Rakúsko iba prechádzajú. Znie to výborne, ale má to háčik.

Cena je prehnaná

Rakúske médiá priniesli aj informáciu o tom, koľko vodiči zaplatia za diaľničnú známku, ktorá bude platná iba jeden deň. Bude stáť 8,60 eur, čo je pre mnohých šokujúca cena. Desaťdňová diaľničná známka v súčasnosti stojí 9,90 eur, od nového roka sa jej cena zvýši na 11,50 eur. Za známku, ktorá má najkratšiu časovú platnosť tak motoristi zaplatia relatívne dosť. Preto je otázne, ako veľmi využívaná táto známka bude.

Všetky tri druhy rakúskych diaľničných známok si vodiči zo Slovenska môžu zakúpiť cez internet alebo aj na slovenských čerpacích staniciach. Môžeme preto očakávať, že čoskoro k nim pribudne aj jednodňová diaľničná známka. Upozorňujeme, že ak si žiadnu diaľničnú známku nekúpite a budete jazdiť po rakúskych diaľniciach, môžete dostať pokutu až do výšky 3000 eur.

A ešte malý tip na záver, ak v aute budete cestovať viacerí. V Rakúsku je povinné použite bezpečnostného pásu na všetkých sedadlách, riadne pripútaný tak musí byť nielen vodič a spolujazdec na vedľajšom prednom sedadle, ale aj osoby, ktoré sedia na zadných sedadlách. Za nedodržanie tohto nariadenia vám môžu policajti udeliť sankciu vo výške 35 až 72 eur.