Neplaťte viac ako je nutné. Máte predsa na výber.

Porovnávacia kalkulačka vám nájde to najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Vypočítat cenu PZP
žena auto

Používajte klimatizáciu v aute správne

5. 7. 2021

Počas horúcich dní sa bez klimatizácie v aute nezaobídeme. Aj pri klíme však platí, že všetko treba používať s mierou, lebo hoci sa to nezdá, jej nesprávne používanie vám môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Preto je dobré pri používanie klimatizácie vo vašom aute dodržiavať tieto zásady:

  • Nezapínajte klimatizáciu hneď na začiatku jazdy. Najlepšie je otvoriť okná, rozjazdiť sa a klímu spustiť po 5-10 minútach jazdy.
  • Teplota v aute by mala byť nižšia približne o 5-8 stupňov, než je teplota vonku. Optimálna teplota pre jazdenie v aute je síce 21-24 stupňov, no tak si takúto teplotu nastavíte vo vozidle vtedy, keď je vonku 35 stupňov, po vystúpení z auta môžete utrpieť teplotný šok. Následkom toho sa u vás môže objaviť nádcha či kašeľ. Preto je dôležité teplotu v aute prispôsobiť teplote vonku.
  • Klimatizáciu nastavte tak, aby studenú vzduch smeroval na okná v aute, nie priamo na posádku. Toto platí zvlášť pri dlhej ceste, pretože ak by ste boli dlho vystavený priamemu prúdeniu studeného vzduchu, mohol by vám spôsobiť prievan.
  • Raz za čas okná počas jazdy otvorte a vyvetrajte. Vzduch z klimatizácie je prevažne suchý, preto je dobré premiešať ho svlhkejším vzduchom z vonku.