Neplaťte viac ako je nutné. Máte predsa na výber.

Porovnávacia kalkulačka vám nájde to najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Vypočítat cenu PZP
žena auto

Ako bude fungovať univerzálna diaľničná známka?

11. 5. 2022

Európsky parlament schválil zavedenie špeciálnej diaľničnej známky. Bude platná len 24 hodín a možno s ňou jazdiť po diaľniciach v ktoromkoľvek štáte Európskej únie. Znie to dobre, tak sa poďme pozrieť na podrobnosti.

Aké bude mať výhody?

Súčasný systém diaľničných známok nevyhovuje najmä tým šoférom, ktorí diaľnice využívajú iba ojedinele. Ak vlastným autom cestujú napríklad do Chorvátska, musia si diaľničnú známku zakúpiť v každom štáte, cez ktorý prechádzajú. Jednotlivé diaľničné známky nestoja len pár eur. Vzhľadom na to, že vodič diaľnice využije iba pri tranzite, zbytočne preplatí za ich užitie. Rovnako je tento systém nevýhodný pre tých vodičov, ktorí diaľnice využívajú iba u nás na Slovensku a len niekoľkokrát do roka. To vyrieši zavedenie novej diaľničnej známky, ktorá bude platná iba jeden deň a možno ju využiť aj pri ceste za hranice.

Návrh na zavedenie tejto novinky je síce schválený, no vodiči si ešte musia počkať. Kompetentné orgány, zodpovedné za vypracovanie kompletných podmienok a nastavení pri novej diaľničnej známke majú čas až dva roky. Jednodňové oprávnenie na využívanie diaľnic bude najskôr dostupné pre nákladné autá a potom pre osobné vozidlá.

Cena univerzálnej diaľničnej známky bude pre každého iná

Pri určovaní ceny jednodňového oprávnenia na využívanie diaľnic myslel Európsky parlament aj na životné prostredie. Výsledkom toho je, že suma, ktorú vodič za túto známku zaplatí sa bude odvíjať od výšky emisií, ktoré jeho vozidlo produkuje. To znamená, že tí, ktorí jazdia na elektrických vozidlách alebo plug-in hybridoch budú cenovo zvýhodnení. A naopak, vodiči, ktorých autá produkujú vyššie emisie si zasa priplatia.

Toto nastavanie až tak prekvapivé nie je, pretože Európska únia vidí budúcnosť automobilov práve v elektromobilite. Ako budú s novým typom diaľničnej známky, jej cenou a fungovaním spokojní vodiči ukáže až čas. Návrh je zatiaľ iba na papieri, no vyzerá to tak, že uľahčí život mnohým motoristom.