Neplaťte viac ako je nutné. Máte predsa na výber.

Porovnávacia kalkulačka vám nájde to najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Vypočítat cenu PZP
žena auto

Čakajú nás väčšie pokuty za telefonovanie za volantom?

25. 1. 2019

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu, ktoré má priniesť väčšie pokuty, prísnejšie zákazy a tvrdšie podmienky pre mladších vodičov. Novelu chce rezort vnútra vláde preložiť do leta tohto roka a už teraz je zrejmé, že pôjde o výraznejšie zmeny.

Plánovaná novela má priniesť úplný zákaz obsluhy mobilného telefónu za volantom. Pokutu tak môžete dostať bez ohľadu na to, či ste telefonovali alebo písali správy. Taktiež výška pokút zvýši o 100%, teda z pôvodných 50 € na 100 €.

Rezort vnútra si v plánovanej novele chce posvietiť aj na mladších vodičov. Každý vodič, ktorý má vodičský preukaz menej ako dva roky a dvakrát závažným spôsobom porušil zákon, bude musieť absolvovať preškolenie v autoškole, sedenie u dopravného psychológa a prípadne aj testy z cestnej premávky. Prísnejšie pravidlá by mali viesť k lepšej disciplinovanosti a vyššej opatrnosti nových vodičov.

Pri spracovávaní návrhom na úpravu zákona sa ministerstvo pridržiava hlavne štatistík. Nedodržanie povolenej rýchlosti je druhou najčastejšiu príčinou dopravných nehôd. Preto by Slovenskí policajti by do svojej výbavy mali dostať 131 nových meračov.

Novela, ktoré je ešte v spracovaní by teda mala priniesť prísnejšie pravidlá nie len pre mladších, ale všetkých vodičov. Sprísnenie pravidiel by však malo viesť k disciplinovanému dodržiavaniu zákonov a väčšej bezpečnosti na cestách.